top of page

Sürdürülebilir Su Yönetimi

Güncelleme tarihi: 23 Eyl


Sürdürülebilir su yönetimi, yaşadığımız gezegenin varlığı adına oldukça önemlidir. Dünya gezegenimiz yalnızca sınırlı miktarda doğal kaynağa sahiptir. Bu nedenle, en değerli kaynaklardan biri olan suyu korumanın anahtarı, sürdürülebilir su yönetimini getirmektir. Günlük yaşantımızda hepimizin daha çevre dostu olması şart. Sürdürülebilir su yönetimi gerçekten ne anlama geliyor ve bunu nasıl yapılır?

Özetle, sürdürülebilir su yönetimi, mevcut ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarının yanı sıra evsel, çiftçilik, endüstri ve diğer sektör kullanımlarının ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli temiz, taze içme suyunun olmasını sağlamaktır. Ama aynı zamanda geleceği planlamak ve kuraklık veya aşırı yağışın iklim etkilerine rağmen tutarlı ve amaca uygun bir su kaynağı olduğundan emin olmakla da ilgilidir.

Dünya çapında yönetilen sürdürülebilir su sistemleri, gelecek nesiller için aynısını sağlama yeteneğini etkilemeden her ihtiyaç için yeterli su miktarı ve kalitesi sağlayacaktır. Ancak bu sistemler, geleneksel ihtiyaçlar ve kullanımlar için suya sahip olmak anlamına gelse de aynı zamanda, araba yıkama ve sanitasyon gibi geleneksel olarak büyük miktarlarda kullanıldığı tatlı su kullanımını en aza indirmeye veya ortadan kaldırmaya yardımcı olacak sürdürülebilir teknikler geliştirmekle de ilgilidir.

Dünyanın su kaynakları

Dünyadaki tüm sular; tatlı su (%3) ve deniz suyu (%97) olarak ayrılabilir. IWA‘ ya göre, hiçbirinin sürdürülebilir bir su kaynağı olma konusunda finansal veya başka türlü belirli zorlukları yoktur. Ancak gelecekteki su tedarik ihtiyaçlarımızı karşılamak için her biri kullanılabilir ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilebilir.

Yeraltı suyu

Dünyanın doğal kaynaklı yeraltı tatlı suyunun yaklaşık %98’i, son derece sürdürülebilir bir su kaynağı olarak kabul edilir.

Yüzey suyu

Nehirler, göller, rezervuarlar ve sulak alanlar sınırlı su kaynakları sağlar ve çeşitli kirlilik seviyeleri, uygun arıtma olmadan içmenin güvenli olmadığı anlamına gelir.

Deniz suyu

Tuzlu deniz suyunun tuzdan arındırılması, tatlı suyun bulunmadığı dünyanın bazı bölgelerinde on yıllardır yürürlüktedir. Ancak pahalıdır. Daha fazla enerji kullanır ve daha fazla emisyon yayar. Süreç yenilenebilir enerjilerin gücünden yararlanırsa sürdürülebilir olabilir.
Suyumuz nasıl kullanılır

Dünya çapında su kıtlığını önlemek için sürdürülebilir su yönetiminin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Elimizdeki mevcut suyun en çok kullanıldığı üç temel alan vardır:

Tarım

Dünya çapında tarım, diğer sektör veya endüstrilerden daha fazla tatlı su kullanır ve küresel kullanımın %80’inden sorumludur.

Sanayi

Su, dünya çapında hemen hemen her endüstride ve sektörde yıkama, temizleme, soğutma, seyreltme, işleme ve sanitasyon için kullanılmaktadır ve küresel su tüketiminin %20’sini oluşturabilir.

Yerel

Kullanıma bağlı olarak, ortalama bir hanenin günde kişi başına yaklaşık 20-50 litre temiz, tatlı suya ihtiyacı vardır ve bu da küresel kullanımın %10’una tekabül eder.

Azaltılmış israf ile tamamen sürdürülebilir bir su tedarik sistemi elde etmek için teknolojiye ve sürekli yatırıma ihtiyaç olacaktır. Ancak hayati bir doğal kaynağın uzun ömürlü olmasını sağlamak ve ona olan bağımlılığımızı azaltmanın ve onu gelecek nesiller için korumanın sonucunu elde etmek çok önemlidir.

Verimli sulama sistemleri ve dağıtımı ile yağmur suyu hasadı da dahil olmak üzere diğer yenilikler, geleceğin tarım ve imalat endüstrileri için anahtar olacaktır. Yurtiçinde, benzer yöntemler benimsenerek, daha verimli su kullanan cihazlar kullanılarak, geleneksel su bazlı faaliyetler için susuz alternatiflere sahip olunarak ve sızıntıları azaltmak için daha verimli bir boru şebekesine sahip olunarak su kullanımı azaltılabilir.


Sürdürülebilir Su İçin Delifer Enerji Su Tasarruf Aeratorleri

Delifer enerji tamamen yerli olarak üretimi yapılmakta olan birbirinden kaliteli su tasarruf aeratorlerini ihtiyacınıza yönelik farklı modelleriyle sizlere sunuyoruz. Ev, işyeri veya daha büyük işletmelerde suyunuzu daha verimli kullanarak hem sürüdürülebilir su kaynaklarını koruyacak,hem de finansal olarak ekonominize katkı sağlayacaksınız. Bu durumda web sitemizden alacağınız su tasarruf aeratorleri ile geleceğinize önemli bir dokunuş yapmış olacaksınız. Daha detaylı bilgi almak için iletişim numaramızdan ( +90 542 187 87 41 ) bizimle irtibata geçebilirsiniz.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page