top of page

MUTFAK LAVABOLARINDA BİO PERLATÖR KULLANIMININ ÖNEMİ

Güncelleme tarihi: 23 Eyl

Su; hayatın devamlılığı için tüm canlıların vazgeçilmezi olmasıyla birlikte günümüzde korunması ve tasarruf edilmesi gereken en önemli kaynaklardan biri haline gelmiştir. Öyle ki hızla artan nüfus su ihtiyacının artmasına, bununla birlikte bilinçsiz tüketimin de su kaynaklarına zarar vermesine sebep olmaktadır. Bu durum karşısında yarınlarımızın suyunu korumak ve var olanı tasarruflu kullanmamız gerekmektedir.


Tasarruf her şeyden evvel evde başlar. Bilinçli bireyler olmalı ve suyumuzu korumaya evde alabileceğimiz birtakım önlemlerle evden, yakınımızdan başlamalıyız. Bu noktada kaçınılmaz olarak evde su tüketiminin en fazla olduğu mekanlardan başlanır. Bu mekanlardan biri ise mutfaklardır.

Mutfaklar her ne kadar yaşam gereksinimlerimizden olan gıda ve su ihtiyacımızı karşılayan mekan olarak dursa da aynı zamanda en fazla gereksiz ve bilinçsiz tüketimin yapılabileceği mekanlardan biridir. Aldığımız gıdaları yıkarken, bulaşıklarımızı yıkarken, yemek yaparken ya da başka sebeplerden musluklarımız su tasarrufuna başlayacağımız mekanlardan olmalıdır. Kullandığımız musluk başı aparatları bu konuda bizlere en hızlı ve pratik şekilde yardımcı olacaktır. Tasarruflu musluk başlığı olarak da bilinen perlatörler, ev tasarruflarının etkili bir elemanıdır diyebiliriz.BULAŞIK YIKARKEN BİO PERLATÖR ÖNEMİ

Mutfak musluğunda bulunan perlatörler, tükettiğimiz suyun hava ile karışarak daha tazyikli olmasını sağlayarak az su ile yüksek ıslatma sağlar. Böylece daha az su ile daha etkili su tüketimi sağlanmış olur. Bulaşıklar mutfak musluklarını kullanışımızın ilk gerekçelerinden biridir. Makine kullanılıyor olsa dahi birçok yemek artığının sudan da geçirilmesi gerekir. Bu noktada tek bir çaptan akan su, etkili bir biçimde bulaşık yüzeyinden artıkları temizlerken daha fazla su ihtiyacına sebep olacaktır çünkü su, bulaşığın her noktasına temas edecek açı ve tazyikte akmamaktadır.

Bulaşık yıkarken perlatör kullanımı ise artıklarından tazyikli özellikliği yine daha az su kullanımı ile daha temiz bir sonuç kazandırır. Çünkü akışlı su yapısı artıkların bulaşıklardan daha hızlı ayrılmasına yardımcı olur. Sadece artıklar için değil, deterjan ve sabun kalıntıları için de oldukça etkili olan tazyikli su, yemek yerken kullandığımız ve vücudumuzla da temas edecek olan tabak, çatal gibi ürünlerde kalıntı bırakabilecek olası kimyasallarında önüne geçmiş olmaktadır. Çok su harcamak yerine etkili su ile bulaşıklardaki atıklardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Bununla birlikte perlatörlerin bio özellikli olması daha da avantaj kazandıran bir faktördür. Öyle ki, bio özelliği ile sadece su tasarrufu yapmış değil aynı zamanda sağlığınızı ve doğayı da korumuş olursunuz. İçeriğinin doğada kompost olabilmesi, diğer ürünlere göre daha az toksik madde içermesi ve fosil yakıtların sebep olduğu kanserojen maddelerden uzak yapısıyla çok yönlü etkisi olan bir aparattır.MEYVE-SEBZE YIKARKEN BİO PERLATÖR ÖNEMİ

Mutfak lavabolarında perlatör kullanımının diğer bir yardımcı olduğu alan ise sebze-meyve yıkarken, gıdaların hijyenini sağlarken daha etkili su kullanılmasıdır. Meyve ve sebze üzerinde su ile ayrılabilecek olan toprak kalıntıları, tazyikli su özelliği ile özellikle çok yapraklı sebzelerde daha kolay hijyen sağlamış olur. Hava ile suya karışan bol miktarda oksijen, suda bulunan klor kokusunu sudan daha hızlı uzaklaştırdığı için meyve ve sebzeler üzerine sinebilecek kokuyu da önlemiş olur.

Yemek yaparken, kahve pişirirken ve çay demlerken de suyun daha temiz ve tüketilebilir olması, bio perlatörlerin bol oksijenli su sağlaması ve daha az toksik madde ile sağlıklı bir alternatif sunması ile hem su tasarrufunuzu destekler hem de daha konforlu yeme alışkanlıkları sağlar.

187 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page